Přepočet invalidního důchodu

Dotaz

26. 6. 2014
Přepočet invalidního důchodu

Dobrý den, chtěla bych se dotazovat: od února 2009 jsem dostala inv. důchod 1.stupně. ten činil 6144,-kč. od 26.11.2014 mám 3. stupen. Z ČSSZ mi přišel výměr na částku 9906,-kč./procentní výměra 7607,-kč + 2340,- základní výměra pro 3.st./ Dnes jsem byla na OSSZ Ostravě a tam byl výpočet jiný, a to až na 13704,-kč. Chtěla bych si nechat důchod přepočítat,ale nejsem si jistá, jestli mi to v Ostravě spočítali dobře, můžete mi prosím poradit? Sama si jej nedokážu vypočítat. Jsem ročník 1973-3 děti. Děkuji za pochopení a pomoc.

Odpověď

Petr Gola 26.6.2014

Dobrý den,

 

dle zaslaných údajů Vám byla invalidita přiznána před 1. lednem 2010 a v roce 2014 Vám byla přiznána invalidita třetího stupně, neboť se Váš zdravotní stav zhoršil.

 

Dle přechodných opatření zákonného předpisu 220/2011 přitom platí, že vznikne-li nárok na částečný invalidní důchod před 1. lednem 2010 (což je dle údajů v dotazu Váš případ) a při kontrolní lékařské prohlídce konané po roce 2011 je zjištěna invalidita třetího stupně, použije se při stanovení nové výši procentní výměry invalidního důchodu nejvýše koeficientu 2.

 

V takovém případě by byl správný přepočet důchodu z ústředí ČSSZ a důchod by Vám byl přepočítán správně.

 

Při přepočtu důchodů při změně stupně invalidity záleží na přesné chronologii, legislativa se měnila. Proto je nutné při přepočtu invalidního důchodu rozlišovat, kdy byl invalidní důchod přiznán a kdy došlo ke změně invalidity apod. Z tohoto důvodu Vám mohla pracovnice OSSZ v Ostravě sdělit jiný přepočet.

 

K přihlédnutím Vámi uvedených údajů v dotazu si myslím, že na ústřední na ČSSZ byl Váš invalidní důchod přepočítán správně.

 

Pro Váši osobní jistotu a „klid duše“ se můžete ještě jednou dostavit za pracovnicí na OSSZ v Ostravě, která Vám sdělila vyšší invalidní důchod (byl použit přepočítací koeficient 3) a zeptat se jí na její výpočet, uvedená pracovnice má v evidenci všechny potřebné údaje. Jak jsem psal, při přepočtu závisí na časovém sledu událostí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře