Přepočet invalidního důchodu

Dotaz

15. 1. 2014
Přepočet invalidního důchodu

dobry den 7.1.2014.sem se ptal o kolik se mi zvedne invalidni duchod ze stupně 1 na spupen 3. v 1 stupni sem pobiral 6692kč podle vašeho vypočtu se měla procentualni vymněra nasobyt 3 krat. dnes mi přišel vymněr a masoby se 2 krat tak budu brat 11099kč maji to spravně nebo se mam odvolat dekuji moc za radu s pozdravem zvoneček

Odpověď

Petr Gola 15.1.2014

Dobrý den,

 

při změně stupně invalidity se automaticky přepočítává i invalidní důchod. Procentní výměra invalidního důchodu třetího stupně činí po změně 3násobek procentní výměry pobíraného invalidního důchodu prvního stupně nebo 2násobek procentní výměry pobíraného invalidního důchodu druhého stupně. Při splnění přechodných zákonných podmínek se zvyšuje procentní výměra invalidního důchodu prvního stupně na invalidního důchod třetího stupně pouze dvojnásobně.

 

Jestliže jste skutečně pobíral invalidní důchod prvního stupně a bude Vám nyní náležet invalidní důchod třetího stupně, tak se má procentní výměra důchodu zvýšit trojnásobně. Jestliže jste dříve pobíral invalidní důchod druhého stupně nebo jsou splněny přechodné ustanovení zákona, tak je výpočet v pořádku.

 

Nemám však před sebou zaslané rozhodnutí s odůvodněním, abych mohl být zcela konkrétní pro Váš případ. Rozhodně bych Vám však doporučoval Vaší záležitost osobně na OSSZ co nejdříve prokonzultovat a nechat si vysvětlit zaslané rozhodnutí, abyste měl čas podniknout další případné kroky.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře