Převod penzijního připojištění a předdůchod

Dotaz

1. 3. 2014
Převod penzijního připojištění a předdůchod

Je mi 58 let a přišel jsem nečekaně o práci. Je možno ještě využít možností předdůchodu, kam ovšem nejsem přihlášen do poloviny roku 2013, a mám přitom penzijní připojištění déle než 6 let?

Odpověď

Petr Gola 1.3.2014

Dobrý den,

 

do předdůchodu je možné odejít nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku. Jestliže jste narozen v roce 1956, potom je Váš řádný důchodový věk 63 let a 6 měsíců, pokud jste narozen v roce 1955, tak je Váš řádný důchodový věk 63 let a 4 měsíce.

 

Předdůchod nevyplácí stát, ale čerpá se z naspořených finančních prostředků v doplňkovém penzijním spoření (III. pilíři). Do poloviny roku 2013 jste se mohl přihlásit do II. pilíře, což však nemá vliv na možnost čerpání předdůchodu. Jestli splníte dále v textu popsané zákonné podmínky, tak budete moci předdůchod z Vašich úspor čerpat.

 

Jestliže máte uzavřeno penzijní připojištění a chcete čerpat předdůchod, potom je potřeba „převést“ penzijní připojištění na doplňkové penzijní spoření. Jedná se o poměrně snadnou administrativní záležitost, kterou vyřídíte např. na pobočce své penzijní společnosti nebo v součinnosti se svým finančním poradcem.

 

Aby mohl být předdůchod vyplácen, potom je nutné, aby měsíční částka předdůchodu činila nejméně 30 % průměrné mzdy stanovené MPSV. Musíte mít tedy dostatečné finanční prostředky naspořené ve III. pilíři, na každý měsíc čerpaní předdůchodu nejméně cca 7 500 Kč. Dále smlouva musí trvat déle než 60 měsíce, doba spoření v penzijním připojištění se přitom započítává do potřebné doby. Píšete, že spoříte na penzijní připojištění již 6 let, proto potřebnou dobu spoření splňujete. Nevím však, jak vysoké jsou Vaše úspory ve III. pilíř a jak dlouho můžete tedy předdůchod čerpat (minimum je dva roky).

 

Protože máte do důchodu poměrně daleko, tak Vám rozhodně doporučuji se evidovat na úřadu práce, protože jste starší 55 let, tak budete mít nárok po dobu 11 měsíců na podporu v nezaměstnanosti (předpokládám, že splníte podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti). Doba pobírání podpory v nezaměstnanosti patří mezi náhradní doby pojištění, které pozitivně ovlivňují výpočet státního starobního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře