Příspěvek na péči

Dotaz

Příspěvek na péči

Děkuji za odpověd.Měl bych ještě jeden dotaz,který sem sice nepatří,přesto to zkusím.Starám se o 80 letou nemocnou matku,s kterou žiji ve společné domácnosti.Má průkaz ztp. pobírá star.důchod i soc.příspěvek.trpí demencí,péče o ní vyžaduje moji přítomnost..Jak mám pak pracovat,když se můžu z bytu dostat tak na 3.hod?Pamatuje na tyto případy naše legislativa?Domy s peč.službou mají plno! Díky.

Odpověď

Petr Gola 19.9.2014

Dobrý den,

 

Vaše situace je skutečně složitá, stejně jako většiny občanů, kteří se starají o své nemocné rodiče. Jestliže je Vaše matka závislá na péči jiné osoby, potom je vhodné vyřídit příspěvek na péči. Příspěvek na péči by náležel Vaší matce na financování potřeb spojených s péčí. V praxi tento příspěvek pobírá osoba, která péči potřebuje a je určen osobě, která se o závislou osobu stará. Příspěvek na péči se pohybuje od 3 000 Kč po 12 000 Kč:

  • 3 000 Kč u I. stupně
  • 6 000 Kč u II. stupně
  • 9 000 Kč u III. stupně
  • 12 000 Kč u IV. stupně

 

Žádost o příspěvek na péče se podává na předepsaném tiskopisu na úřadu práce dle trvalého bydliště žadatele o příspěvek na péči. Na základě žádosti o příspěvek na péči proběhne sociální šetření pro posouzení nároku na příspěvek na péči.

 

Při splnění zákonných podmínek patří doba péče o závislou osobu mezi náhradní dobu pojištění pro důchodové účely. Mezi náhradní dobu pojištění patří doba péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti.

 

Případě péče o závislou osobu je skutečně problém mít práci, když se podaří sehnat práci na několik hodin denně na dohodu o provedení práce, tak je to velmi pozitivní. Situace však není samozřejmě vzhledem k malému časovému prostoru snadná a najít nějaký přivýdělek je složité.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře