Přivýdělek v předdůchodu

Dotaz

2. 4. 2013
Přivýdělek v předdůchodu

DOBRÝ DEN
MÁM DOTAZ MOHU SI PŘIVYDĚLÁVAT PŘI POBÍRANÍ PŘEDDUCHODU?

DĚKUJI

Odpověď

Petr Gola 3.4.2013

Dobrý den,

 

u předdůchodu si můžete přivydělat, nejsou zde omezení. Pobírání peněz z doplňkového penzijního spoření (III. pilíře) nebrání výdělečné činnosti a pobírání příjmu. Jestliže však máte jistotu, že budete během předdůchodu mít pravidelný příjem, potom je výhodnější standardně pracovat a předdůchod nečerpat. Naspořené prostředky v doplňkovém penzijním spoření následně využít až v důchodu, neboť odchod do důchodu znamená pokles životní úrovně. Při předdůchodu jsou vyčerpány před odchodem do důchodu. Primárně je předdůchod určen pro lidi v předdůchodovém věku, kteří mají problémy najít zaměstnání a jsou bez práce. Právě pro tyto občany může být předdůchod výhodný.

 

Předdůchod patří mezi vyloučené doby, to znamená, že nízký nebo nulový příjem během předdůchodu negativně neovlivňuje výši osobního vyměřovacího základu, a tím nesnižuje následně státní penzi. Při čerpání předdůchodu však bude státní penze nižší než v případě odchodu do řádného důchodu, protože občan získá nižší dobu pojištění. Předdůchod nepatří totiž mezi náhradní doby pojištění.

 

Kdo bude čerpat předdůchod, ten bude mít možnot volby, zdali dobu pobírání předdůchodu zhodnotit jako vyloučenou dobu, nebo v případě příjmu, započítat pro důchodové účely dosažený příjem.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře