Průběh pojištění a důchodový věk

Dotaz

Průběh pojištění a důchodový věk

Dobrý den
děkuji moc za rychlou odpověď
snad jsem se mohl zeptat trochu jinak
dobu pojištění mám cca 41 let tj. od 18 let pokud se mi nezapočítává doba studií od roku 1971 do roku 1982 pak by to bylo cca 31 let – jedná se mi o to zda do limitu přiznání zvlaštního důchodu se započitávají i odpracované roky po datumu 31.12,1992?
Děkuji za odpověď
hezký den

Odpověď

Petr Gola 8.7.2015

Dobrý den,

 

při splnění podmínek nařízení vlády č. 363/2009 Sb. lze započítávat i odpracovanou dobu „v hornictví“ i po roce 1992. Odpracované směny se mezi sebou přepočítávají koeficientem. Jedná se poměrně o složitý postup, pro přesné výpočty je nutné mít k dispozici přesné záznamy z tehdejších evidenčních listů a zvláštní záznamy zaměstnavatelů pro směny po roce 1992, kdy již neexistovaly kategorie funkcí. Pro tyto účely je skutečně vhodné vše osobně konzultovat s příslušnou pracovnicí na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) na základě přesných podkladů.

 

Při splnění zákonných podmínek patří doba studií mezi náhradní dobu pojištění. Náhradní dobou pojištění je období, kdy není z příjmu odváděno sociální (důchodové pojištění) a přesto se toto období hodnotí pro důchodové účely. Studium před rokem 1996 se započítává od skončení povinné školní docházky do 18 let plně. Dále se jako náhradní doba pojištění hodnotí doba studia v prvních šesti letech po dosažení 18 let věku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře