Řádný důchod nebo předčasný důchod

Dotaz

19. 4. 2015
Řádný důchod nebo předčasný důchod

Dobrý den,
má smysl čekat na dosažení věku pro starobní důchod? ( 30.10.2015 )
zaměstnán od. r. 1973
na ÚP od. r. 2000
péče o blízkou osobu od. r. 2007
Díky,

Odpověď

Petr Gola 20.4.2015

Dobrý den,

 

z finančního hlediska je řádný důchod vždy výhodnější než předčasný důchod. Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s krácením za předčasnost. Předčasný důchod se navíc při dosažení řádného důchodového věku nepřepočítává. Čím dříve se odejde do předčasného důchodu, tím vyšší krácení a nižší měsíční důchod. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 kalendářních dní.

 

Nevím, v jaké jste současně životní situaci a jaké máte příjmy. Někteří občané jsou v předdůchodovém věku již bez finančních prostředků, přičemž vyčerpali i podpůrčí dobu pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. V těchto případech může být předčasný důchod řešením jejich životní situace. Zdali volit řádný důchod nebo předčasný důchod, to nejde jednoznačně říci. Každý žadatel o důchod se nachází v jiné životní situaci.

 

Čistě s ohledem na měsíční výši státního důchodu je samozřejmě lepší odejít až do řádného důchodu. Ne vždy je to však možné, a proto může být výhodný i předčasný důchod.

 

Dobu péče o blízkou osobu budete muset při žádosti o důchod doložit příslušným potvrzením od OSSZ. Protože pečujete o závislou osobu již od roku 2007, tak Vám doporučuji věnovat dostatečnou péči prokázání této doby, aby Vám bylo celé období péče o závislou osobu zohledněno při výpočtu státního důchodu. Při splnění zákonných podmínek totiž patří péče o závislou osobu mezi náhradní doby pojištění a tato doba se započítává do doby pojištění pro výpočet státního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře