Řádný důchod nebo předčasný důchod

Dotaz

24. 6. 2014
Řádný důchod nebo předčasný důchod

Dobrý den,chtěla bych vás požádat o informaci o odchodu do předčasného důchodu.Nárok na starobní důchod mám 22.12.2016.Od r.1986 do r.2013 činí můj osobní vyměřovací základ 12009,-.Jelikož je nutné z provozních důvodů pracovat na zkrácený´uvazek,při kterém by hrubá mzda činila asi 7900,-,zvažuji,zda by nebylo výhodnější zvolit variantu předčasného důchodu,aby se mi neznižoval vyměřovací základ.Doba mého pojištění činí 42 let. Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 24.6.2014

Dobrý den,

 

i přes nižší příjem nyní v předdůchodovém věku, bude pro Vás z finančního hlediska výhodnější odchod až do řádného důchodu. Při výpočtu řádného důchodu nebude totiž výsledný důchod krácený jako v případě předčasného důchodu a dále získáte delší dobu pojištění, což bude mít pozitivní vliv na výši důchodu. Výše důchodu závisí nejenom na příjmech, ale rovněž i na získané době pojištění.

 

Když budete mít v následujících měsících až do dosažení řádného důchodového věku nižší příjem (cca o 35 %), tak budete mít nepatrně nižší osobní vyměřovací základ, jak správně píšete. Při výpočtu důchodu v roce 2016 se budou hodnotit příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění v letech 1986 až 2015, tedy za dobu 30 let. Proto bude mít případný nižší příjem po celý rok 2015 a část roku 2014 vliv na výši osobního vyměřovacího základu nižší než by se na první pohled zdálo a pokles osobního vyměřovacího základu nebude velký.

 

Dle zaslaných údajů bude pro Vás z finančního hlediska výhodnější odchod do řádného důchodu než do předčasného důchodu. Přesné údaje Vám nejsem bohužel schopen říci, neboť výpočet důchodu v roce 2016 bude opět nepatrně odlišný od současného stavu. Neznám ani přesné rozhraní vyloučených dob apod.  Při práci do dosažení řádného důchodového věku bude Váš řádný důchod bude vyšší než by byl předčasný důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře