Rodičovská dovolená a důchod

Dotaz

3. 3. 2014
Rodičovská dovolená a důchod

Dobrý den,
jsem na mateřské dovolené a chci si prodloužit dobu, po kt budu pobírat dávky,čili je snížím. je pravda, že dávka musí být minimálně 2000 Kč, aby se započítávala do důchodu?
děkuji

Odpověď

Petr Gola 3.3.2014

Dobrý den,

 

protože jste v současné době pravděpodobně na rodičovské dovolené, která navazuje na mateřskou dovolenou, tak máte do důchodu ještě daleko a důchodová legislativa může doznat řady změn. Během rodičovské dovolené se pobírá rodičovský příspěvek, přičemž rodiče mají při splnění zákonných podmínek v rámci zákona možnost volby délky pobírání rodičovského příspěvku a tím i výše rodičovského příspěvku. Výše rodičovského příspěvku však neovlivňuje následný státní důchod.

 

V současné platí, že doba péče o dítě do 4 let věku patří mezi náhradní doby pojištění a tato doba se započítává do doby pojištění ovlivňující výši státního důchodu a to bez ohledu na to, jak vysoký rodičovský příspěvek se pobírá.

 

Maminky starající se o malé děti tedy nemusí mít strach, že z důvodu péče o dítě, kdy nemají zpravidla příjem z výdělečné činnosti a pobírají rodičovský příspěvek, budou mít nižší důchod. Péče o dítě do 4 let věku nemá dle současné legislativy negativní dopad na výši státního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře