Rozvázání pracovního poměru u invalidního důchodu

Dotaz

5. 5. 2014
Rozvázání pracovního poměru u invalidního důchodu

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Byla mi přiznána invalidita III. st. Výsledek posouzení zrav. stavu a míra poklesu prac. schopnosti je následující:

1) jedná o dlouhodobě nepříznivý zdrav. stav ve smyslu ustanovení § 26 zákona 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění, v platném znění.
2) Je invalidní dle § 39 odst. 1 zákona č.155/1955 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Jde o inval. třetího stupně dle § 39 ods. 2 písm. c) cit. zákona. Není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdrav. stavu poklesla jeho prac. neschopnost o 70 % a nesplňuje podmínky ust.§ 6 vyhl.č.359/2009 Sb.
3) Den vzniku inval. 2.5.2014
4) U pojištěnce došlo k poklesu prac. schopnosti nejméně o 70 % a není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.

V zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou. Můžu vůbec s tímto posudkem žádat zaměstnavatele o zkrácený úvazek? Jak mám rozumět větě: „jedná o dlouhodobě nepříznivý zdrav. stav ………..“ a „není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek“ ?

Mám při rozvázání pracovního poměru ze zdrav. důvodů nárok na odstupné?
Na co si mám případně dát pozor při ukončení prac. poměru, pokud by mě zaměstnavatel mohl zaměstnat dle vypracovaného posudku o invaliditě, ale nechtěl, že pro něho nejsem přínosem. Děkuji za radu.

Odpověď

Petr Gola 5.5.2014

Dobrý den,

 

vzhledem k odůvodnění u rozhodnutí o invalidním důchodu třetího stupně nebude pro Vás snadné nadále pracovat. Zcela zakázat pracovat nelze, ale všichni zaměstnavatelé musí přidělovat práci dle aktuálního zdravotního stavu. Protože Vaše zdravotní problémy jsou natolik závažné, že máte v rozhodnutí uvedeno výše uvedené rozhodnutí, tak bude další výkon Vaší pracovní činnosti náročný.

 

U invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně je vhodné být výdělečně činný a doporučuje se to, neboť doba pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně nepatří mezi náhradní dobu pojištění, což se následně negativně projevuje při výpočtu starobního důchodu. U invalidního důchodu třetího stupně tomu tak již jednoznačně není, záleží skutečně na individuálním přístupu a aktuálním zdravotním stavu. Doba pobírání invalidního důchodu patří mezi náhradní dobu pojištění.

 

Zaměstnavatel by Vás musel nechat vyšetřit speciálním lékařem (poskytující pracovně-lékařskou péči). Na základě tohoto vyšetření by mohlo být shledáno, že právě Vámi vykonávána konkrétní práce a konkrétní pracovní činnosti jsou pro Vás možné a akceptovatelné. Další záležitosti mezi Vaším zaměstnavatelem a Vámi by se odvíjeli na základě vypracovaného posudku. V případě zájmu pracovat by bylo vhodné ve Vašem případě další postup koordinovat právě od rozhodnutí lékaře pracovně-lékařské péče.

 

Samozřejmě by bylo potřeba počítat s tím, že uvedené rozhodnutí by mělo vliv na následné přezkoumání ze strany OSSZ a posudkovým lékařem ohledně stupni invalidity. Invalidní důchod III. stupně by mohl být snížen na II. nebo I. stupeň, samozřejmě by mohl být ponechán i invalidní důchod III. stupně (např. by se změnilo, že by bylo možné vykonávat výdělečnou činnost), jednalo by se o individuální rozhodnutí dle konkrétního zdravotního stavu.

 

V případě, že je pracovní poměr ukončen zaměstnavatelem výpovědí dle zákonných důvodů, potom náleží odstupné, jehož výše závisí na okolnostech (např. délce trvání pracovního poměru).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře