Ruský důchod

Dotaz

6. 4. 2014
Ruský důchod

Pridélan starobní duchod v Rusko. V ČR jsem evedovana na UP jak nezamestnaná. Jak zlehalizovat´ten duchod v ČR nebo jak spravné postupovat v teto situací?
Děkují.

Odpověď

Petr Gola 7.4.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání důchodu v ČR je zapotřebí dosáhnout důchodového věku, který se liší dle roku narození a současně je nutné získat potřebnou dobu pojištění. V roce 2014 je nutné získat 30 let pojištění. Přičemž se při vzniku nároku na důchod v ČR nehodnotí získaná doba pojištění v Rusku, neboť k 31. prosinci 2008 přestala platit „Dohoda o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Ruskou federací“.

 

Nová mezinárodní smlouva byla uzavřena v prosinci 2011, prozatím však nadále probíhá ratifikační proces a smlouva nevstoupila v platnost.

 

Při splnění zákonných podmínek se v ČR žádá o důchod na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Při nesplnění zákonných podmínek je potřeba sledovat aktuální legislativní vývoj a termín, kdy začne platit nová mezinárodní smlouva. Případně podniknout další kroky v závislosti na konkrétním průběhu pojištění a dalších okolnostech, které neznám.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře