Samostatná výdělečná činnost v předčasném důchodu

Dotaz

22. 3. 2015
Samostatná výdělečná činnost v předčasném důchodu

Takže i když přejdu po polovině roku 2015 z předčasného důchodu do řádného důchodu a pak teprve začnu fakturovat za činnost OSVČ,
musím při daňovém přiznání za rok 2015 brát v úvahu limit 63000 Kč
přepočtený v poměru na počet měsíců, kdy byla činnost OSVČ vykonávána,
abych předčasný důchod nemusel vracet.

Odpověď

Petr Gola 22.3.2015

Dobrý den,

 

situace se bude lišit, zdali od začátku roku 2015 do dosažení řádného důchodového věku budete vykonávat samostatnou výdělečnou činnost či nikoliv.

 

Jestliže od ledna 2015 do poloviny roku 2015 budete veden v registru OSSZ jako OSVČ při předčasném důchodu a následně po zbytek roku 2015 budete veden jako OSVČ v řádném důchodovém věku, potom budete v „přehledu o příjmech a výdajích za rok 2015“ zjednodušeně řečeno dodržet tento limit, protože nebude možné v „přehledu za rok 2015“ rozdělit, které příjmy se vztahují k vedlejší samostatné výdělečné činnosti v první polovině roku a které ke druhé. Některé činnosti mohou být fakturovány dopředu, jiné dozadu apod. OSVČ vedou vždy roční evidenci – účetnictví, daňovou evidenci nebo paušál.

 

Když však budete během první poloviny roku 2015 veden pouze jako předčasný důchodce a samostatnou výdělečnou činnost zahájíte až po dosažení řádného důchodového věku, tak již nebudete jako OSVČ limitem svázán, neboť v řádném důchodovém věku není žádný limit pro přivýdělek. Jako OSVČ byste byl v registru místně příslušné OSSZ veden až po dosažení řádného důchodového věku. Samostatná výdělečná činnost by byla v tomto případě zahájena až po dosažení řádného důchodového věku. V této druhé možnost by se v „přehledu za rok 2015“ uváděly pouze údaje za několik měsíců po dosažení řádného důchodového věku. „Přehled“ by se nevztahoval na celý rok, neboť samostatná výdělečná činnost by byla zahájena až po dosažení řádného důchodového věku.

 

Všechny OSVČ musí za rok vyplňovat tři formuláře – daňové přiznání, přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a přehled o příjmech a výdajích pro OSSZ. Na daňové přiznání nemá skutečnost, že se pobírá státní důchod vliv. Pobírání důchodu je zvýhodněno při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění, neboť v důchodu je samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší zdroj příjmů a nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře