Sirotčí důchod

Dotaz

Sirotčí důchod

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda-li jak mi bude 18 let budu pobírat Sirotčí Důchod.
A jak to mám zařídit ? Co všechno k tomu potřebuju.?
Moje matka mi s tím nechce poradit.
Mohli by jste mi alespoň vy poradit ?
Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 21.10.2013

Dobrý den,

 

dle zaslaného emailu předpokládám, že Vám vznikl nárok na sirotčí důchod po zemřelém tatínkovi. Nárok na sirotčí důchod má ze zákona pouze nezaopatřené dítě (nejdéle do 26 let). V případě, že budete po dosažení 18 let nadále studovat, tak bude splněna podmínka nezaopatřenosti a nárok na sirotčí důchod Vám zůstane zachován. Mimo soustavnou přípravu na budoucí povolání (zjednodušeně řečeno studium) náleží sirotčí důchod i v případě, že se „dítě“ nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnosti pro nemoc nebo úraz nebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat výdělečnou činnosti.

 

Dle zaslaných údajů za Vás pravděpodobně sirotčí důchod vyřídila Vaše maminka. Ze zákona žádost o sirotčí důchod uplatňuje pro nezletilé dítě žijící rodič, zletilé dítě uplatní žádost samo. Žádost o sirotčí důchod se sepisuje na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Plnoletí občané, kteří pobírají sirotčí důchod, si však všechny náležitosti ohledně sirotčího důchodu vyřizují s OSSZ sami.

 

Při jakékoliv změně v pobírání sirotčího důchodu (např. změna čísla účtu pro výplatu sirotčího důchodu) je potřeba se obrátit na místně příslušnou OSSZ. Studenti pobírající sirotčí důchod musí dokládat, že studují potvrzením o studiu od své školy. Toto potvrzení (od střední školy, vyšší odborné školy nebo vysoké školy) pravidelně předkládat OSSZ, aby bylo doloženo studium a trval nárok na sirotčí důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře