Sirotčí důchod do vlastních rukou

Dotaz

18. 4. 2014
Sirotčí důchod do vlastních rukou

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost pobírání důchodu do rukou nezletilého, jestli to vůbec jde a pokud ano, tak za jakých podmínek. Jsem student a chci se osamostatnit z důvodu, že nevycházím s rodičem, který mi zůstal. Sirotčí důchod pobírá rodič a já budu plnoletá za 7 měsícu.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 18.4.2014

Dobrý den,

 

dle zákona o důchodovém pojištění (§ 64) je příjemcem důchodu oprávněný nebo jeho zákonných zástupce.

 

Zákonným zástupcem nezletilé fyzické osoby je rodič. Až do 18 let je tedy je sirotčí důchod vyplácen na účet zákonného zástupce (rodiče), druhou možností je výplata do rukou rodiče v hotovosti na poště. Zákonný zástupce je ze zákona povinen dávku použít pouze ve prospěch oprávněného. Při nezákonném chování je potřeba se obrátit na soud.

 

Ze zákona existuje možnost, aby sirotčí důchod docházel na Váš účet, musel by Vám tento bankovní účet zřídit rodič. O tento způsob výplaty důchodu je nutné si písemní požádat na místně příslušné OSSZ, přičemž musí být prokázáno, že se jedná o Váš bankovní účet a rodič by musel mít k tomuto účtu dispoziční právo.

 

Po dosažení 18 let je již situace jednoduchá, dostavíte se na místně příslušnou OSSZ a požádáte si o výplatu sirotčího důchodu ke svým rukám (v hotovosti na poště nebo bankovním převodem).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře