Sirotčí důchod

Dotaz

6. 8. 2013
Sirotčí důchod

Dobrý den,

pobírám sirotčí důchod, bude to již několik let. Dříve ho dostával na svůj účet otec, teď je převeden na účet mně. Chtěla bych jít bydlet sama, mám s otcem bohužel pouze trápení, je to již dlouhá doba, pořád samé hádky. Snažím se v domácnosti dělat vše, žijeme v baráčku, takže to není zrovna jednoduché, ale snažím se. Bohužel pro mého otce je to pořád málo. Proto chci pryč. Chodím na střední školu, právě teď jdu do 4. ročníku, takže nemám možný žádný přivýdělek. Chtěla bych pokračovat dále i na vysokou školu, ale nevím, jak bych se uživila sama.

Prosím Vás o odpověď na otázku : Když půjdu bydlet sama, či s přítelem, je otec či stát povinen mi dávat nějaké další peníze, alespoň pro základ mého uživení se?

Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Petr Gola 6.8.2013

Dobrý den,

 

i když nebudete bydlet se svým otcem v jedné domácnosti, tak budete nadále pobírat sirotčí důchod po mamince. Ze zákona má na sirotčí důchod nezaopatřené dítě. Nezaopatřeným dítětem budete nejdéle do 26 let, podmínkou je, že se budete soustavně připravovat na budoucí povolání, což při studiu na střední škole a následně vysoké škole bude splněno.

 

Jenom na doplnění uvedu, že např. při přerušení studia zanikne nárok na sirotčí důchod. V případě, že je se začne opětovně studovat (pořád platí podmínka 26 let), tak se nárok na sirotčí důchod obnoví. Pro výplatu sirotčího důchodu je potřeba dokládat na místně příslušné OSSZ potvrzení o studiu.

 

Stát Vám nebude povinen mimo sirotčího důchodu dávat žádné peníze, při splnění zákonných podmínek je možné vyplácet pouze sociální dávky, jejich výplata však není v žádném případě automatická, je zapotřebí splnit zákonné podmínky, což by ve Vašem případě nebylo snadné.

 

Váš otec má k Vám vyživovací povinnost, stejně jako všichni rodiče vůči svým dětem, a to  při studiu i po dosažení 18 let. Výše výživného není však přímo stanovena, posuzuje se každý případ individuálně, přihlíží se k majetkové a příjmové situaci rodiče. V případě, že si budete myslet, že otec svoji vyživovací povinnost neplní, potom byste se musela obrátit na soud. Zohlednila by se samozřejmě i možnost výdělku dítěte.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře