Skončení pracovního poměru a nemocenská

Dotaz

1. 1. 2015
Skončení pracovního poměru a nemocenská

dobrý den,
dne 19.12.2014 jsem nastoupila na neschopenku a jsem práce neschopná i nadále.Pracovní smlouva mi ovšem skončila ke dni 31.12.2014,chci se zeptat jak mi budou vypláceny dávky od 1.1.2015 a zda mám na nemocenské dávky nárok i po skončení pracovního poměru.
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 2.1.2015

Dobrý den,

 

pracovní smlouva na dobu určitou je ukončena sjednaným termínem, přestože je zaměstnanec v pracovní neschopnosti. Jestliže Vám pracovní smlouva skončila sjednaným termínem ke konci roku 2014, tak Váš pracovní poměr zanikl.

 

Budete však mít nárok na nemocenskou i po skončení pracovního poměru, protože jste k pracovní neschopnosti došlo ještě za trvání Vašeho pracovního poměru. Pro nárok na nemocenskou existuje dokonce 7denní ochranná lhůta po skončení zaměstnaneckého poměru.

 

V prvních 14 dnech pracovní neschopnosti však náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnanci zaměstnavatel. Náhrada mzdy se však vyplácí pouze za dny trvání pracovního poměru. Po skončení pracovního poměru náhrada mzdy nenáleží.

 

Nemocenská náleží od 15. dne pracovní neschopnosti. Přestože Vám uplynula sjednaná doba u smlouvy na dobu určitou, tak budete mít nárok na nemocenskou. Nemocenskou Vám bude vyplácet Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Aby mohla OSSZ vyplácet nemocenskou, tak musí obdržet všechny potřebné doklady o pracovní neschopnosti. A o rozhodných příjmech od zaměstnavatele pro výpočet nemocenské.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře