Sleva na dani a invalidní důchod

Dotaz

15. 2. 2014
Sleva na dani a invalidní důchod

dobrý den. pobíram inv. důchod I stupně.a mám to štěstí, že chodím i do práce. Můj výdělek dělá 2000měsičně. ted, když se podáva danové přiznání, mi tvrdí účetní, že dan. přiznání podávat nemusím, protože jsem neuplatnila slevu na daních…to znamená, že nemám právo na vrácení tyhle častky, když jsem nevyužívala slevu na daních? děkuji

Odpověď

Petr Gola 15.2.2014

Dobrý den,

 

jaké jsou Vaše daňové povinnosti se liší, zdali pracujete na základě standardní pracovní smlouvy, dohody o provedení práce, dohody o pracovní činnosti, zdali pracujete současně pro více zaměstnavatelů apod. Dle zaslaných údajů tyto informace nemám, ani nevím, zdali jste během roku odváděla zálohu na dani z příjmu, podepsala jste u zaměstnavatele prohlášení k dani nebo byla daň odvedena srážkovou daní.

 

Zaměstnanci zpravidla daňové přiznání nepodávají, daňovou povinnost za ně vyřídí poslední zaměstnavatel formou „ročního zúčtování daně“. V některých případech musí i zaměstnanci podat daňové přiznání, nevím však, zdali je to i Váš případ. V takovém případě by bylo vhodné dotaz doplnit a upřesnit.

 

V obecné rovině Vám mohu odpovědět, že dle § 35ba zákona o dani z příjmu nemají za rok 2013 nárok na základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok občané, kteří k 1. lednu 2013 pobírali starobní důchod. Starobní důchodci tedy nemohou uplatnit za rok 2013 slevu na poplatníka. Invalidní důchodci však nárok na základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok 2013 mají.

 

V některých případech je však daňová povinnost vyřízena srážkovou daní. Např. při práci na základě dohody o provedení práce, kde je měsíční odměna nižší než 5 000 Kč a není podepsáno prohlášení k dani, tak se odměna daní 15% srážkovou daní.

 

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře