Sleva na manželku u invalidního důchodu

Dotaz

16. 6. 2014
Sleva na manželku u invalidního důchodu

Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat,již 5 rok pobírám invalidní důchod 3.stupně.Známý nám řekl,že si na mě manžel může uplatnit slevu na dani. Chtěla jsem se tedy zeptat ,zda kdyby to opravdu tak bylo,jestli si to můžeme dodatečně udělat.Tedy za rok 2013, či by bylo možno i zpětněji? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 16.6.2014

Dobrý den,

 

pravděpodobně má Váš známý na mysli slevu na manželku. Váš manžel může uplatnit v ročním zúčtování prováděném zaměstnavatelem nebo daňovém přiznání slevu na manželku ve výši 24 840 Kč, jestliže během roku máte vlastní příjmy nižší než 68 tisíc Kč.

 

Pobírání invalidního důchodu se přitom považuje za vlastní příjem. Jestliže tedy máte vlastní invalidní důchod nižší než 5 667 Kč (68 000 Kč: 12) měsíčně a nemáte žádné další vlastní příjmy, potom může Váš manžel uplatnit výše popsanou daňovou slevu. V případě, že byste měla invalidní důchod vyšší, potom není možné výše popsanou daňovou slevu na manželku uplatnit, neboť byste měla za rok vlastní příjmy vyšší než je stanovený zákonný limit.

 

Pokud jsou výše popsané zákonné podmínky splněny a Váš manžel daňovou slevu neuplatnil, potom lze získat daňové slevy zpětně formou opravného daňového přiznání.

 

Na doplnění ještě uvedu, že slevu na manželku za rok 2013 nemohly uplatnit osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které uplatňovaly výdaje paušálem. Stejné zákonné opatření platí i v současnosti.

 

V případě, že byste v invalidním důchodu pracovala nebo vykonávala samostatnou výdělečnou činnosti, potom byste měla nárok na daňovou slevu 5 040 Kč za rok (OSVČ v daňovém přiznání) nebo 420 Kč měsíčně (zaměstnanec u zaměstnavatele).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře