Sleva na poplatníka u pracujícího důchodce

Dotaz

11. 12. 2013
Sleva na poplatníka u pracujícího důchodce

Dnes,11.12.2013 jsem sepsala žádost o předčasný důchod – poradila mi to paní na správě sociálního pojištění,mám totiž nízkou mzdu a je to pro mne výhodnější, než kdybych požádala o důchod později.Ovšem důchod mi nebude vyplácen – o výplatu požádám nejdříve ke dni kdy mám nárok na normální starobní důchod (8.4.2015) takže nebudu mít důchod údajně krácený, ale proč píšu – jde mi o to, že od 1.1.2014 budu považována za pracujícího důchodce ovšem bez pobírání důchodu. Budu mít nárok na slevu na dani na poplatníka ve výši 2070 Kč měsíčně? Prosím o rychlou odpověď na můj e-mail. Moc děkuji.

Odpověď

Petr Gola 12.12.2013

Dobrý den,

 

zvolený postup s ohledem na výši Vašeho důchodu nemohu posoudit, neboť neznám potřebné údaje, které má k dispozici pracovnice OSSZ.

 

Co se týká uplatnění základní slevy na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok (nebo 2 070 Kč měsíčně), tak se postupuje dle ustanovení § 35ba zákona o dani z příjmu, kde je v odstavci 1, písmenu a) uvedeno, že „daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu“.

 

Jestliže tedy nebudete k 1. lednu 2014 pobírat starobní důchod, což byste dle zaslaných údajů neměla, tak budete moci daňovou slevu uplatnit. V případě, že byste k 1. lednu 2014 důchod pobírala, potom nebudete moci daňovou slevu uplatnit.

 

Jenom na doplnění však uvedu, že někteří občané začátkem roku 2013 přerušovali na několik dní pobírání důchodu, aby jim vznikl nárok na daňovou slevu. Tento postup však není v souladu se stanoviskem Generálního finančního ředitelství, které ve svých stanoviscích uvedlo, že přerušení výplaty důchodu na krátkou dobu za účelem získání daňové slevy bude považováno za zneužití a bude moci být sankciováno.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře