Snížení invalidního důchodu

Dotaz

21. 12. 2013
Snížení invalidního důchodu

Dobry den.Tento tyden jsem byl u posudkove komise a byl mi snizen stupen 3 na 2 i kdyz se ma schopnost pracovat nezmenila.Chci se zeptat mohu se nahlasit na prac.urad a budu mit narok na podporu? duchod mi klesne asi o 5-6 tisic.Popripade kde oco mohu zadat.pri mych potizich nemohu v zadnem pripade pracovat i kdyz to posudkova komise vidi jinak. Dekuji za odpoved.

Odpověď

Petr Gola 21.12.2013

Dobrý den,

 

rozhodnutí o stupni invalidity je plně v rukou posudkového lékaře OSSZ. V případě snížení stupně invalidity poklesne automaticky i invalidní důchod, jak se stalo Vám. Jestliže s rozhodnutím nesouhlasíte, tak můžete v zákonném termínu – 30 denní lhůtě podat písemnou námitku, která však nemá odkladný účinek, v případě úspěchu námitky by Vám byl rozdíl v důchodu doplacen zpětně. V písemné námitce je potřeba uvést důvody, proč s daným rozhodnutím nesouhlasíte a nejlépe Vaše tvrzení doložit.

 

Evidovat na úřadu práce se v invalidním důchodu II. stupně můžete (na rozdíl od pobírání invalidního důchodu třetího stupně), zdali Vám vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti, to Vám nejsem schopen jednoznačně říci, neboť neznám podrobně Váš průběh pojištění. Přiznání podpory v nezaměstnanosti není automatické a je zapotřebí splnit zákonné podmínky. Při nesplnění zákonných podmínek nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikne.

 

V případě špatné finanční a sociální situace si můžete požádat o sociální dávky (např. příspěvek na bydlení). Podmínky pro přiznání jednotlivých sociálních dávek se liší, závisí na Vaší konkrétní příjmové situaci, kterou neznám a nejsem tedy schopen říci, zdali Vám na některou sociální dávku vznikne nárok. Ohledně sociálních dávek Vám doporučuji se osobně dostavit na místně příslušný úřad práce.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře