Sociální dávky a předdůchod

Dotaz

29. 1. 2014
Sociální dávky a předdůchod

Dobrý den, zajímalo by mne zda, pokud budu v předdůchodu a zároveň budu žádat o přízpěvek na bydlení, budou mi mé vlastní peníze, které jsem si šetřil na důchod, počítány jako příjem a budou snižovat velikost přízpěvku na bydlení. Děkuji za odpověď. VK

Odpověď

Petr Gola 29.1.2014

Dobrý den,

 

základní myšlenka předdůchodu je, aby občané mohli odejít do penze dříve, nemuseli odcházet do předčasného důchodu a z důvodu odchodu do předčasného důchodu měli nižší penzi. Krácení u předčasného důchodu je značné. Zodpovědní občané, kteří budou mít dostatečné vlastní prostředky na doplňkovém penzijním spoření mohou tedy odejít do předdůchodu.

 

Naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření musí stačit k výplatě předdůchodu ve výši cca 7 500 Kč měsíčně. Minimálně se musí předdůchod čerpat dva roky. Stát podporuje předdůchod tak, že za předdůchodce platí zdravotní pojištění a tato doba patří při výpočtu důchodu mezi vyloučenou dobu pojištění, což znamená, že případně nulový příjem ze zaměstnání nebo podnikání neovlivňuje negativně průměrnou mzdu za odpracované roky, ze které se následně důchod vypočítává.

 

Minimální měsíční výše předdůchodu je nastavena tak, aby občané měli finanční prostředky na živobytí. Minimální výše předdůchodu musí činit 30 % z průměrné mzdy MPSV.  Během čerpání předdůchodu se sociální dávky nevyplácejí. Jiná situace je např. u podpory v nezaměstnanosti, jestliže jsou splněny podmínky pro výplatu podpory v nezaměstnanosti, potom je podpora v nezaměstnanosti vyplácena. Během předdůchodu je možné pracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Jestliže jsou splněny podmínky pro výplatu podpory v nezaměstnanosti, potom je podpora v nezaměstnanosti vyplácena, čerpání předdůchodu neovlivňuje výpočet podpory v nezaměstnanosti.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře