Souběh důchodů

Dotaz

9. 4. 2015
Souběh důchodů

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat jak je to s propočtem starobního důchodu,pokud o něj žádám zpětně,např. za 6 měsíců,ale po tuto dobu jsem dále pobírala vdovský důchod.Např: Nárok na starob.d. mám k 30.7.2015.Budu ale dále pracovat třeba do 30.12.2015 a zároveň nadále pobírat vdovský důchod,který pobírám.V tom 12/2015 zažádám zpětně o přiznání st.d. od 30.7.2015.Bude mi zaplacen najednou za celé toto období,ale o co bude krácen,vzhledem k tomu vdovskému d.?Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 9.4.2015

Dobrý den,

 

zpravidla volí občané při dosažení řádného důchodového věku tyto dva postupy: ihned si zažádají o starobní důchod nebo si zažádají o starobní důchod později z důvodu přesluhování. Za každých 90 dní odpracovaných po dosažení řádného důchodového věku se následně zápočet za dobu pojištění zvyšuje o 1,5 %. Zápočet ve výši 1,5 % přitom standardně odpovídá jednomu celému odpracovanému roku. Při přesluhování je tedy následně státní důchod vyšší než při výpočtu k dosažení řádného důchodového věku.

 

O starobní důchod je možné zažádat až 5 let zpětně, důchod se za dané období doplatí. Důchod se však vypočítá dle údajů platných k datu, ke kterému má být státní důchod vypočítán. Není např. v praxi možné, že někdo si nechá důchod vypočítat v roce 2015 zpětně k roku 2012 a chce použít pro něj výhodnější výpočtovou formuli roku 2015.

 

Při souběhu nároku na dva důchody se vyplácí v plné výši vyšší z důchodů a nižší z důchodů se vyplácí v poloviční výši procentní výměry. Každý důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry důchodu. Základní výměra důchodu činí v roce 2015 částku 2 400 Kč. Základní výměra důchodu náleží při nároku na dva důchody vždy pouze jednou.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře