Splatnost důchodu

Dotaz

18. 4. 2015
Splatnost důchodu

Dobrý den
prosím o radu manžel má vyplatní den 6.4 starobního duchodu a byl v nemocnici tak že si duchod nemohl vyzvednout zemřel 10.4 a i když jsem přišla na poštu se všemi doklady včetně úmrtního listu pošta mi duchod nechce dát je to správné a nebo již nemám nárok jsem řádně vdaná a bydliště společné děkuji za odpověd

Odpověď

Petr Gola 18.4.2015

Dobrý den,

 

důchody jsou v Česku vypláceny dopředu, důchod splatný 6. 4. 2015 náležel na období od 6. 4. 2015 do 5. 5. 2014. Váš manžel měl na důchod splatný 6. 4. nárok, protože umřel až 10. 4. 2015, měsíční důchod náležel v plné výši. Protože nestihl Váš manžel důchod vybrat, tak máte na tento důchod nárok Vy jako jeho manželka.

 

Ve Vašem případě se totiž postupuje dle § 63 zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. v platném znění. Splatné částky, které nebyly vyplaceny do den smrti oprávněného, náleží manželce žijící ve společné domácnosti.

 

Protože Vám nebyla splatná částka důchodu vyplacena na poště, tak Vám doporučuji se obrátit na pracovnici místně příslušné OSSZ (Okresní správy sociálního zabezpečení), kde požádáte o výplatu tohoto měsíčního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře