Společnost s ručením omezeným v důchodu

Dotaz

18. 2. 2015
Společnost s ručením omezeným v důchodu

Prosím jsem v předčasném důchodu. Pronajímám ve svém venkovském domě dva apartmány. V současné době mi legalizuje tuto podnikatelskou činnost manželka na OSVČ. Tato spolupráce končí. Nechci podnikat nelegálně, nechci ale ztratit výhody předčasného důchodu. Důchod a proplacení sociálky a nemocenské ze strany státu.
Je možné, mimo vlastní OSVČ vlastnit s.r.o. kde bych si nevyplácel žádný příjem ? děkuji za info.

Odpověď

Petr Gola 18.2.2015

Dobrý den,

 

předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem podléhající nemocenskému pojištění. Po dosažení řádného důchodového věku již nejsou žádná omezení. V případě, že tomu tak je, tak předčasný důchodce nemá po dobu pobírání příjmu podléhajícímu platbě sociálního pojištění, nárok na předčasný důchod.

 

V předčasném důchodu je tak možné mít např. měsíční odměnu z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně. Odměnu z dohody o pracovní činnosti do 2 500 Kč. Nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, kdy hrubý zisk (příjem – výdaj) za celý rok 2015 výkonu samostatné výdělečné činnosti nepřekročí 63 865 Kč. Při výkonu samostatné výdělečné činnosti po část roku se tento limit poměrně snižuje.

 

Když má příjemce předčasného důchodu příjem podléhající pojistnému na sociální zabezpečení, tak mu nevzniká nárok na výplatu důchodu po dané období a musí tuto skutečnost nahlásit na ČSSZ (Českou správu sociálního zabezpečení) a důchod nebude vyplácen po rozhodnou dobu. Popřípadě vzniklý přeplatek na předčasném důchodu se musí vrátit. Po ukončení zaměstnání se žádá přes místně příslušnou OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) o uvolnění důchodu. Uvolňuje se již vypočítaný důchod, ale pokud bez pobírání důchod odpracoval občan alespoň 90 dní, tak se sníží krácení důchodu.

 

Při založení společnosti s ručením omezeným byste byl pravděpodobně jediným společníkem a zároveň jednatelem. Věnoval byste se pouze řízení společnosti a činnost by vykonávali Vaší zaměstnanci. Jednatel v takovém případě nemusí být odměněn, ale v praxi se to rozhodně doporučuje. Pro odměnu plynoucí z funkce jednatele je potřeba sepsat smlouvu o výkonu funkce, která musí být úřadně ověřena. Odměna jednatele za výkon funkce ve společnosti s ručením omezeným při dosažení částky alespoň 2 500 Kč měsíčně podléhá stejným odvodům na sociálním a zdravotním pojištění jako standardní hrubá mzda zaměstnance. V předčasném důchodu není přitom možné mít příjem podléhající nemocenskému pojištění.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře