Starobní důchod a nemocenská

Dotaz

22. 5. 2014
Starobní důchod a nemocenská

Dobrý den.
Chtěla bych požádat o radu. Můj známý je v pracovní neschopnosti od 21.5.2013, PN ještě trvá, měla by být ukončena 4.6.2014. Teprve v květnu 2014 si požádal o starobní důchod s datem přiznání od 27.1.2014. Jak se mu promítne výplata nemocenských dávek a starobního důchodu při souběhu PN a SD? Vím, že souběh může být max. 70 dnů. Má si sám požádat o vrácení dávek nemocenské po 1. výplatě starobního důchodu? Nebo ho osloví OSSZ?
Děkuji za radu.

Odpověď

Petr Gola 22.5.2014

Dobrý den,

 

dle § 28 zákona o nemocenském pojištění se poživateli starobního důchodu vyplácí v roce 2014 nemocenská nejdéle po dobu 70 kalendářních dnů (v roce 2013 to bylo 63 kalendářních dní), nejdéle však do dne, jímž skončila doba zaměstnání, jde-li o zaměstnance.

 

Jestliže bude Vašemu známému přiznán zpětně starobní důchod, tak se vše bude posuzovat dle data přiznání starobního důchodu. Nemocenské vyplacené při pracovní neschopnosti za dobu delší než zákonný roční limit se stává přeplatkem, který by bylo nutné vrátit.

 

V praxi zpravidla pracovnice OSSZ při sepisování žádosti o starobní důchod upozorní žadatele o důchod na možnost vzniku přeplatku na nemocenském, které žadatel pobíral v době (nad zákonný limit), za níž žádá o zpětné přiznání důchodu. Zpravidla bývá občan po sepsání žádosti o důchod vyzván dopisem, aby se vypočtený přeplatek na nemocenském vrátil. Rozhodně je vhodné celou záležitost s OSSZ prokonzultovat, aby vše bylo v pořádku. Na doplnění uvedu, že oprávněné přeplatky na nemocenském může OSSZ vymáhat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře