Starobní důchod z invalidního

Dotaz

4. 3. 2015
Starobní důchod z invalidního

Dobrý den,je mi 57 let,jedno dítě. Jsem v inv.sůchodu prvního stupně.Podle kalkulačky jsem si našla že do důchodu jdu v roce 2020.Jenže v té době budu mít odpracováno 30 let,zajímalo by mě,kdy budu mít nárok na řádný starobní důchod.´Četla jsem zde,že se pak můj invalidní důchod přetransformuje.ve stejné výši na starobní.
To se nebude zohledňovat moje odpracované roky a výše výdělku? Mohla bych být na ÚP po roce 2020 a tak záískat další roky? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 4.3.2015

Dobrý den,

 

v roce 2020 je nutné pro přiznání starobního důchodu získat dobu pojištění v rozsahu 35 let. Do doby pojištění se započítávají odpracované roky + náhradní doby pojištění (např. studium v zákonném rozsahu, péče o děti do 4 let věku, pobírání invalidního důchodu třetího stupně, péče o závislou osobu, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu). Jestliže jste vychovala jedno dítě a odpracovala 30 let, tak byste měla s dobou péče o dítě, studiem a případně zápočtem evidence na úřadu práce získat potřebnou dobu pojištění pro přiznání starobního důchodu.

 

Doba pobírání invalidního důchodu I. stupně nepatří mezi náhradní doby pojištění, proto je pro invalidní důchodce I. stupně s ohledem na výši starobního důchodu pracovat nebo být v evidenci na úřadu práce.

 

Evidence na úřadu práce patří mezi náhradní dobu pojištění po dobu, kdy je pobírána podpora v nezaměstnanosti a dále po dobu maximálně 3 let po dobu, kdy již není během evidence na úřadu práce pobírána podpora v nezaměstnanosti, tato doba se zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává v rozsahu maximálně jednoho roku.

 

Jakmile dosáhnete řádného důchodového věku, tak si požádáte o starobní důchod. Dle výdělků a získané doby pojištění se Vám následně vypočte starobní důchod. Invalidní důchodci si nemohou odchodem do starobního důchodu pohoršit. Když vyjde starobní důchod nižší než invalidní důchod, tak se nadále pobírá invalidní důchod. Tento invalidní důchod by se následně v 65 letech „přetransformoval“ na starobní důchod ve stejné výši jako invalidní důchod.

 

Když ale vyjde při dosažení řádného důchodového věku starobní důchod vyšší než invalidní důchod, tak se pobírá vyšší starobní důchod.

 

S pozdravem

 

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře