Starobní důchod z invalidního důchodu

Dotaz

26. 6. 2014
Starobní důchod z invalidního důchodu

Dobrý den.Jsem invald.důchodce III.stupně,který pobírám od roku 1984 stále k dnešnímu dni 26.6.2014.Od přiznání inv.důchodu v roce 1984 jsem nikde nepracoval,takže nemám žádné výdělky potřebné k výpočtu starob.důchodu.Do starob.důchodu mám odejit v lednu 2016,protože jsem narozen v lednu 1953.Když v roce 2016 požádám o starob.důchod jak a z čeho se mě tento důchod bude počítat?V roce 2016 budu mít potřebnou dobu pojištění 41 roků.Letos jsem požádal o infor.list ČSSZ,kde mě byla vypsána jen doba od roku 1986 jako doba náhradní a v polonce OVZ částka 2283 kč.Prosím,jestli by jste mě aspon orientačně nespočítali výši mého budoucího starob.důchodu.Moc děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 27.6.2014

Dobrý den,

 

výpočet jakéhokoliv státního důchodu je složitou záležitostí, je potřeba znát detailně celý průběh pojištění. Parametry pro výpočet důchodu se každoročně mění. Situace v roce 2016 bude odlišná od stavu v roce 2014.

 

Nemusíte mít však strach, že si odchodem do starobního důchodu pohoršíte. V případě, že invalidnímu důchodci vyjde starobní důchod nižší než jeho současný invalidní důchod, tak nadále pobírá svůj invalidní důchod. Odchodem do starobního důchodu si tedy nemůžete finančně pohoršit. Protože nelze mít starobní důchod nižší než invalidní důchod, tak je ale vhodné si o starobní důchod zažádat.

 

Kdybyste pobíral nadále invalidní důchod, tak byste pobíral invalidní důchod až do věku 65 let. V 65 letech by se následně invalidní důchod „přetransformoval“ na starobní důchod ve stejné výši jako je invalidní důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře