Starobní důchod z invalidního důchodu

Dotaz

20. 6. 2014
Starobní důchod z invalidního důchodu

DOBRÝ DEN , MANŽEL POBÍRÁ 1ROK INVALIDNÍ DŮCHOD 2. STUPNĚ, DO SD JDE V ÚNORU 2015 .ZAJÍMALO BY MĚ ZDA JEHO SD BUDE VYŠŠÍ I PŘESTO, ŽE BY ŠEL DO PŘEDČASNÉHO SD O 6 MĚSÍCŮ DŘÍVE. MÁ ODPRACOVÁNO 46 LET VČETNĚ POJIŠTĚNÍ DĚKUJI A PŘEJI HEZKÝ DEN

Odpověď

Petr Gola 20.6.2014

Dobrý den,

 

jestliže Váš manžel pobírá invalidní důchod 2. stupně pouze jeden rok a předtím celou dobu pracoval, což odpovídá vysoké získané době pojištění, tak bude mít i předčasný důchod vyšší než invalidní důchod 2. stupně.

 

Odchodem do starobního důchodu si žádný invalidní důchodce nemůže pohoršit, invalidním důchodcům, kterým vyjde jejich starobní důchod nižší než invalidní důchod, náleží nadále invalidní důchod.

 

Odchod do předčasného důchodu však doporučuji dobře rozmyslet, neboť předčasný důchod je trvale krácený a dosažením řádného důchodového věku nedochází k přepočítání předčasného důchodu. Při odchodu do předčasného důchodu platí, že čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti.

 

Předčasný důchod je zpravidla zajímavým řešením životní situace pro občany, kteří jsou v předdůchodovém věku nezaměstnaní a nemohou najít práci, přičemž jim již skončil nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo pro občany, kteří mají v předdůchodovém věku zdravotní potíže, které nejsou dostačující k přiznání invalidního důchodu nebo pro občany, kteří mají dostatečné vlastní úspory a chtějí odejít do důchodu dříve, aby měli konečně čas na svoji koníčky, nebo pro občany, které jejich práce značně stresuje. V ostatních případech je však potřeba odchod do předčasného důchodu velmi zvážit, neboť předčasný důchod je nižší než předčasný důchod, mnohdy více než si někteří žadatelé o důchod myslí.

 

Protože má Váš manžel pravidelný měsíční příjem ve formě invalidního důchodu, potom je dobré popřemýšlet, zdali neodejít až do řádného důchodu, zvláště, když je to již v únoru 2015. V takovém případě by neměl důchod zbytečně krácený za předčasnost jako je tomu v případě předčasného důchodu. Řádný důchod je vždy vyšší než předčasný důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře