Studium jako doba pojištění

Dotaz

11. 7. 2013
Studium jako doba pojištění

Dobrý den, jsem narozena v prosinci 1955 a za tu dobu jsem zažila dvě reformy školství. Kromě toho že jsem musela povinně nastoupit školní docházku o rok později (nevycházely mi roky), povinně absolvovat 9. tříd ZDŠ (hned po mně už bylo jen 8 let ZŠ) a 4 roky gymnázia – do té doby byla 3. letá SVŠ. Tím z rozhodnutí státu ztrácím 3 roky pro plný zápočet důchodu. Navíc jsem studovala VŠ 5 let (studium v zahraničí), takže jsem skončila v červnu 1980 – o půl roku překračuji povolených 6 let přípravy na budoucí povolání. Dají se nějak tyto reformy školství v tomto případě zohlednit? Byť i soudně? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 14.7.2013

Dobrý den,

 

studium se jako náhradní doba pojištění započítává vždy pouze v zákonném rozsahu. Pro některé občany je legislativa v tomto ohledu více příznivá, pro jiné méně, stejně jako je tomu i v jiných zákonných normách. Např. dnešním studentům se studium již nezapočítává vůbec, neboť studium od roku 2010 již nepatří mezi náhradní doby pojištění.

 

Protože jste studovala před rokem 1996, tak se Vám bude doba studia pro důchodové účely započítávat poměrně příznivě, z tohoto pohledu bych se já osobně na soud neobracel. Občanům, kteří studovali před rokem 1996 se doba studia od skončení povinné školní docházky do 18 let započítává pro důchodové účely plně. Studium se v těchto případech hodnotí v plném rozsahu do získané doby pojištění pro splnění nároku na důchod, tak pro výpočet důchodu.

 

Za náhradní dobu pojištění se považuje rovněž studium před 1. lednem 1996 při splnění zákonných podmínek, a to po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let, kdy náhradní dobu pojištění získaly osoby, které se soustavně připravují na budoucí povolání studiem na střední nebo vyšší odborné škole nebo vysoké škole v České republice, a to po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let.

 

Při sepisování žádosti o důchod je potřeba předložit všechny doklady o studiu (např. výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře