Studium na VŠ a sirotčí důchod

Dotaz

5. 2. 2015
Studium na VŠ a sirotčí důchod

Dobrý den, k 16.2.2015 mi bude ukončené studium na VŠ . Sirotčí důchod pobírám k 1 dni v měsíci. Chtěla bych vědět jestli budu za únor vracet peníze nebo ne. Děkuji

Odpověď

Petr Gola 5.2.2015

Dobrý den,

 

všechny důchody, tedy i sirotčí důchody, jsou vypláceny dopředu. A stačí, aby alespoň po část daného období byla splněna zákonná podmínka pro výplatu důchodu a důchod se nevrací a náleží celý. Jestliže dostanete začátkem února sirotčí důchod a studium ukončíte až 16. února, tak důchod obdržený v únoru vracet nebudete.

 

Na doplnění uvedu, že nárok na sirotčí důchod mají nezaopatřené děti, nejdéle do 26 let. Nezaopatřenost je splněna nejčastěji při soustavné přípravě dítěte na budoucí povolání. Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje rovněž kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole, pokud dítě po celý tento měsíc nevykonává výdělečnou činnost, která zakládá účast na pojištění ani nepobírá podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře