Studium VŠ a sirotčí důchod

Dotaz

6. 5. 2015
Studium VŠ a sirotčí důchod

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s nárokem na sirotčí důchod, když studuji na VŠ ale musela jsem o rok prodlužovat kvůli bakalářské práci a bohužel teď budu muset prodloužit o půl roku kvůli SZZ. Tedy v září budu v 5. ročníku bakalářského studia a v lednu 2016 bych měla ukončit studium. Školu mám hotovou ale musím čekat na lednový termín státnic. Když si nechám na studijním oddělení potvrdit, že budu ještě půl roku student, uznají mi nárok i v 5. ročníku na důchod?

Odpověď

Petr Gola 6.5.2015

Dobrý den,

 

na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě, nejdéle do 26 let věku. Nezaopatřenost je splněna v případě soustavné přípravy na budoucí povolání. Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje studium na středních a vysokých školách v České republice, případně v zahraničí (při splnění podmínek Ministerstva školství).

 

Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání na vysoké škole začíná nejdříve dnem, kdy se dítě stává studentem vysoké školy a končí dnem, kdy dítě ukončilo vysokoškolské studium.

 

Jestliže tedy budete pořád studentem VŠ a tuto skutečnost písemně doložíte na místně příslušné OSSZ, tak budete mít nadále nárok na sirotčí důchod. Nejdéle je možné sirotčí důchod pobírat do 26 let věku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře