Termín odchodu do důchodu

Dotaz

3. 7. 2013
Termín odchodu do důchodu

Dobrý den,
mám dotaz.Jsem ročník 1955.Po ukončení ZDŠ jsem v roce 1970 nastoupil do zaměstnání.Dělám již od 15.let.Zohledńuje tento fakt SSZ. Mohu jít s tohoto důvodu dříve do důchodu?
Děkuji za odpověď.
J.Cába

Odpověď

Petr Gola 4.7.2013

Dobrý den,

 

do starobního důchodu je možné odejít při dosažení důchodového věku a získání minimálně potřebné doby pojištění, např. v roce 2013 je nutné získat 29 let pojištění (po roce 2018 bude nutné získat 35 let pojištění).

 

Důchodový věk přitom závisí na ročníku narození. Protože jste se narodil v roce 1955 tak je Váš důchodový věk 63 let a 4 měsíce. Skutečnost, že jste začal pracovat ihned po ukončení ZDŠ nemá vliv na Váš důchodový věk. Zohlední se to však při výpočtu důchodu, neboť získáte vyšší dobu pojištění. Výše důchodu závisí na výši mzdy, ze které je odváděno důchodové pojištění a právě získané době pojištění.

 

Dle zákona je možné odejít do důchodu dříve, jedná se o tzv. „zvláštní důchodový věk“. Aby však občané mohli odejít do důchodu dříve než je jejich obecný důchodový věk, tak musí odpracovat potřebný počet let v příslušné pracovní kategorii, jedná se především o horníky.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře