Termín předčasného důchodu

Dotaz

11. 6. 2014
Termín předčasného důchodu

Prosím o informaci,manžel nar.3.3.1952 by měl jít to starobního důchodu v lednu 2015,ale už 8 měsíců marodí a bude nejspíš ještě do října marodit,můžete mi sdělit datum odchodu do předčasného odchodu do důchodu o 90 dnů dříve, aby věděl přesné datum a nebylo to zbytečně 2 x 90 dnů – moc moc děkuji a přeji krásný den

Odpověď

Petr Gola 11.6.2014

Dobrý den,

 

protože je Váš manžel narozen 3. 3. 1952, tak jeho řádný důchodový věk je 62 let a 10 měsíců. Do řádného důchodu může Váš manžel odejít 3. 1. 2015. Do předčasného důchodu při krácení o 90 dní dříve, jestli dobře počítám, může odejít od pondělí 6. října 2013 do dosažení řádného důchodového věku.

 

Pokud však může odejít Váš manžel do důchodu až při dosažení řádného důchodového věku, tak bych doporučil odchod až do řádného důchodu. Z finančního hlediska je vždy výhodnější až odchod do řádného důchodu. Řešením na několik měsíců může být i evidence na úřadu práce.

 

Při plánování termínu odchodu do důchodu je vhodné zohlednit nejenom krácení za předčasnost, ale i další parametry, v takových případech je však nutné znát detailně celý průběh pojištění.

 

Např. jestli při pozdějším odchodu do důchodu např. o 10 dní se neukončí další celý rok pojištění, což má pozitivní vliv na výpočet důchodu, neboť při výpočtu důchodu se započítávají pouze celé ukončení roky. Dále pro rok 2015 bude odlišný výpočet důchodu oproti roku 2014, pro některé občany může být výpočet důchodu v roce 2015 příznivější, zejména pro občany s vyššími příjmy.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře