Termín předčasného důchodu

Dotaz

17. 4. 2015
Termín předčasného důchodu

Dobrý den,je mý 57 let,mam manžela a dve děti,mam zdravodni problem,ja bych zeptat mužu odejt do předčasněho důchodu?moc vam děkuji a heský den.

Odpověď

Petr Gola 17.4.2015

Dobrý den,

 

protože máte nyní 57 let, tak jste buď ročník narození 1958 nebo 1957, záleží na měsíci narození, který neznám. Důchodový věk žen závisí na roku narození a počtu vychovaných dětí.

 

Jestliže jste ročník narození 1957 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk 60 let a 8měsíců. Do předčasného důchodu byste v tomto případě mohla odejít nejdříve v 57 letech a 8 měsících.

 

Pokud jste ročník narození 1958 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk 61 let a 2 měsíce. Do předčasného důchodu byste mohla odejít nejdříve v 58 letech a 2 měsících.

 

Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s tím, že předčasný důchod je trvale krácený a při dosažení řádného důchodového věku se nepřepočítává. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení a nižší důchod. U předčasného důchodu je potřeba dobře zvolit termín odchodu do předčasného důchodu, aby kvůli několika málo dním nebylo zbytečně vyšší krácení za předčasnost.

 

Jestliže jste ještě nevyčerpala dobu pobírání podpory na úřadu práce v rozsahu 11 měsíců (občané starší 55 let pobírají podporu v nezaměstnanosti 11 měsíců), tak je vhodné odejít do předčasného důchodu až po vyčerpání této podpůrčí doby. Jednak získáte vyšší dobu pojištění pro výpočet státního důchodu (evidence na úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti, se započítává do doby pojištění v současné době z 80 %) a současně snížíte z důvodu pozdějšího odchodu do předčasného důchodu krácení za předčasnost. Měsíční státní důchod by byl vyšší.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře