Termín předdůchodu

Dotaz

2. 2. 2015
Termín předdůchodu

Dobrý den, od kdy můžu jít do předdůchodu ? – nar.jsem se 4.5.1961 a mám 2 děti Děkuji M.Pernicová Důchodové spoření mám a pracuji od 1.8.1980

Odpověď

Petr Gola 2.2.2015

Dobrý den,

 

do předdůchodu je možné odejít 5 let před dosažením řádného důchodového věku. Posuzuje se však důchodový věk muže daného ročníku narození. Důchodový věk muže narozeného v roce 1961 je 64 let a 4 měsíce. Do předdůchodu je tedy možné odejít nejdříve v 59 letech a 4 měsících.

 

Do předdůchodu můžete tedy, jestli dobře počítám, odejít nejdříve 4. 9. 2020.

 

Podmínkou je mít dostatečné úspory v doplňkovém penzijním spoření. Měsíční částka předdůchodu činí nejméně 30 % průměrné mzdy, tj. cca 7 500 Kč měsíčně. Jedná se o současnou úroveň, za 5 let může tato částka stoupnout z důvodu zvýšení průměrné mzdy. Předdůchod je nutné čerpat nejméně 2 roky. Během předdůchodu je možné mít libovolný příjem ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti.

 

Např. pro čerpání předdůchodu po dobu tří let je nutné mít naspořeno v doplňkovém penzijním spoření 270 000 Kč. Jestliže máte uzavřenu smlouvu o penzijním připojištění, tak je nutné tuto smlouvu o Vaší penzijní společnosti „převést“ na doplňkové penzijní spoření.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Štítky:
Komentáře