Termín u předčasného důchodu

Dotaz

19. 3. 2014
Termín u předčasného důchodu

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o informaci. Jsem učitelka.Můj odchod do řádného důchodu je 5.11.2015.Chtěla bych ale odejít do předčasného důchodu k 31.8.2015, nezačínat nový školní rok. Je to možné? Jakou roli hrají prázdniny? Mohu je vyčerpat a nastoupit na poslední srpnový tzv.přípravný týden a předat v něm svůj předmět nástupkyni?
Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 20.3.2014

Dobrý den,

 

do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku a následně již kdykoliv. V termínu od 5. 11. 2012 do 4. 11. 2015 můžete tedy odejít do předčasného důchodu dle Vašeho uvážení (5. 11. 2015 byste odešla do řádného důchodu). Konkrétní datum přizpůsobíte Vaší životní situaci.

 

Když odejdete do předčasného důchodu 31. 8. 2015, tak budete mít nejnižší možné krácení předčasného důchodu, neboť odejdete do předčasného důchodu v rozmezí 1 až 90 dní před dosažením řádného důchodového věku.

 

Před odchodem do předčasného důchodu budete muset skončit v zaměstnání, budete tedy muset buď podat výpověď nebo ukončit pracovní poměr dohodu a to takovým způsobem (např. u výpovědi je potřeba počítat s výpovědní lhůtou), abyste od zvoleného data mohla odejít do předčasného důchodu. Pokud Vám bude trvat pracovní smlouva, tak i během prázdnin budete standardně v zaměstnaneckém poměru.

 

V předčasném důchodu není možné mít příjem ze zaměstnání podléhající sociálnímu pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře