Údaje v zaslaném IOLDP

Dotaz

11. 5. 2014
Údaje v zaslaném IOLDP

Dobrý den. Jsem narozen duben 1955.Pracuji od roku 1971. V informatvním listu zaslaném z Prahy nemám uvedeny vyměřovací základy pro výpočet duchodu od roku 1971 až 1986.Pouze odpracované roky. Je to v pořádku? Uvažuji o předčasném odchodu do duchodu v srpnu 2015 ale bylo mi řečeno odpracované měsíce roku 2015 mi nebudou započítány jako výdělek.Opět krácení.Jak to vše je? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 12.5.2014

Dobrý den,

 

výše státního důchodu závisí na dvou parametrech: získané době pojištění a osobním vyměřovacím základu. Doba pojištění je součet odpracovaných let, kdy bylo z příjmu řádně odváděno důchodové pojištění a náhradních dob pojištění (např. studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, vojenská služba, péče o děti do 4 let věku, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu).

 

Osobním vyměřovacím základem je zjednodušeně řečeno průměrná mzda za odpracované roky v současné hodnotě, přičemž dřívější příjmy se násobí koeficientem zohledňujícím inflaci.

 

Při výpočtu důchodu v roce 2015 se osobní vyměřovací základ počítá z let 1986 až 2014. Výši osobního vyměřovacího základu dle zákona ovlivňují až příjmy od roku 1986. Z tohoto důvodu nejsou vyměřovací základy na Informativním osobním listu důchodového pojištění do roku 1986 uváděny a je to tak v pořádku. Stejně tak je v pořádku, že při výpočtu důchodu v roce 2015 se již nezapočítávají příjmy v roce 2015, protože tento rok není celý ukončený. Při odchodu do důchodu v roce 2016 by se již celý rok 2015 započítával, avšak rok 2016 opět nikoliv.

 

Na doplnění uvedu, že v IOLDP není uvedena veškerá doba pojištění (např. studium, vojenská služba). Tato doba se doloží při žádosti o důchodu. Bude potřeba při sepisování žádosti o důchod na místně příslušné OSSZ donést doklady o studiu (např. výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře