Ukončení nemocenské a invalidní důchod

Dotaz

18. 8. 2014
Ukončení nemocenské a invalidní důchod

Dobrý den,měla jsem PN od1.12.2013 do 31.7.2014 V době PN jsem zažádala o ID dne 10.6.2014 u posudkové komise jsem byla 7.7.2014 a byl mi přiznán ID 3 stupně a do 30 dní ukončit PN to by bylo 6.8.2014.Já jsem PN ukončila k 31.7.2014 to je o 6 dní dříve a ted mi přišel dopis z čssz,že mi bude vyplacen důchod až od 7.8.2014.Já se domnívám,že bych měla brát důchod následující den po ukončení PN.Prosí o radu a zároven děkuji za odpověd

Odpověď

Petr Gola 18.8.2014

Dobrý den,

 

ze stejného důvodu pracovní neschopnosti nelze v Česku čerpat současně nemocenskou i invalidní důchod. Při dlouhodobé pracovní neschopnosti, kdy se zdravotní stav nezlepšuje a jsou splněny podmínky pro přiznání invalidního důchodu, tak v praxi dochází k situaci, že je nejdříve vyplácena nemocenská a následně je plynule vyplácen invalidní důchod.

 

V praxi tedy bývá ošetřující lékař informován posudkovou službou místně příslušné OSSZ (Okresní správy sociálního zabezpečení) o přiznáni invalidity. Ze zákona je následně ošetřující lékař povinen ukončit pracovní neschopnost do 30 dní  a následující den po zastavení výplaty nemocenského je přiznán invalidní důchod. V takovém případě výplata invalidního důchodu navazuje na výplatu nemocenské.

 

V žádosti o invalidní důchod je potřeba si požádat o invalidní důchod s požadovaným datem přiznání invalidního důchodu po skončení nemocenské.

 

Dle zaslaných informací, nevím jaký je ve Vašem případě zádrhel. Standardně by měla výplata invalidního důchodu plynule navazovat na výplatu nemocenské. Doporučuji Vám se tedy obrátit na příslušnou pracovnici místně příslušné OSSZ, kde mají potřebné podklady k dispozici.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře