Ukončení pracovního poměru a důchod

Dotaz

24. 3. 2014
Ukončení pracovního poměru a důchod

Hezký den přeji.
Již několikrát jste mně podrobně vysvětlil několik problémů týkajících se předdůchodu a předčasného odchodu do důchodu. Chtěl bych se Vás ještě zeptat na jednu záležitost. Rozhodl jsem se ukončit svůj pracovní poměr ve firmě rozvázáním pracovního poměru dohodou. Má otázka tedy zní – mám zaměstnavateli napřed předat svou žádost dle vzoru na „netu“ s uvedením data ukončení prac. poměru a jak mám postupovat, kdyby zaměstnavatel na dohodu nepřistoupil, aby vše probíhalo dle zákona. S pozdravem Jiří D.

Odpověď

Petr Gola 24.3.2014

Dobrý den,

 

abyste ukončil Váš pracovní poměr dohodou, tak musí se všemi náležitostmi uvedenými v dohodě souhlasit Váš zaměstnavatel. Můžete tedy sepsat návrh dohody a předložit jej zaměstnavateli. Samozřejmě taková dohoda by platila pouze v případě, že by s ní zaměstnavatel souhlasil.

 

Osobně předpokládám, že Váš zaměstnavatel v minulosti již řešil rozvázání pracovního poměru dohodou, a proto bude mít personální (účetní) oddělení již nějaký vzor mít, možná tedy nebudete muset žádný návrh sepisovat. Především je potřeba se v dohodě dohodnout, ke kterému dni pracovní poměr končí.

 

Pokud je ukončen pracovní poměr dohodu a je v dohodě uveden důvod skončení pracovního poměru, např. standardně nadbytečnost zaměstnance, potom náleží zaměstnanci i odstupné a následná podpora v nezaměstnanosti náleží ve standardní výši.

 

Jestliže s návrhem dohody (s termínem ukončení pracovního poměru nebo uvedením důvodu) zaměstnavatel nesouhlasí, potom není uzavření dohody možné. V takovém případě nebudete moci ukončit pracovní poměr dohodou a budete muset podat standardní výpověď.

 

Zaměstnanec může podat výpověď bez udání důvodu. Výpověď musí být písemná a musí být doručena zaměstnavateli. Pracovní poměr končí uplynutím dvouměsíční výpovědní doby, která začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce, např. při podání výpovědi 24. března 2014 končí 31. května 2014.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře