Ukončení pracovního poměru a podpora

Dotaz

Ukončení pracovního poměru a podpora

děkuji. znamená to že když mi dá zaměstnavatel výpověď dohodou, můžu před řádným ukončením pracovního poměru a odchodu do důchodu být 11měsíců na ůřadu práce? to znamená v mým případě skončit pracovní poměr o 11 měsíců dříve než je termín odchodu do důchodu ? pro mne je toto důležité potřebuji se ze zaměstnavatelem dohodnout aby mne nepropustil dříve. děkuji.

Odpověď

Petr Gola 27.2.2015

Dobrý den,

 

pracovní poměr nemůže být ukončen „výpovědí dohodou“. Pracovní poměr může být ukončen pouze výpovědí podanou zaměstnancem, výpovědí podanou zaměstnavatelem nebo dohodou obou stran. Výpověď podaná zaměstnancem nebo zaměstnavatelem je jednostranný právní úkon. Dohoda u ukončení pracovního poměru nikoliv. S ustanoveními dohody o ukončení pracovního poměru musí souhlasit obě strany.

 

Protože jste starší 55 let, tak skutečně můžete být 11 měsíců po skončení pracovního poměru na úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Jestliže ukončíte pracovní poměr 11 měsíců před dosažením řádného důchodového věku, tak odejdete až do řádného důchodu a vyhnete se krácení za předčasnost. Tento postup by byl pro Vás finančně výhodnější než odchod do předčasného důchodu.

 

S ohledem na výši podpory v nezaměstnanosti je však rozdíl, zdali je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo dohodou. Když je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnavatele, tak náleží podpora v nezaměstnanosti v prvních dvou měsících 65 % předchozího příjmu, v dalších dvou měsících 50 % a v následujících měsících 45 % předchozího příjmu. Jestliže je pracovní poměr ukončen dohodou, tak náleží podpora v nezaměstnanosti po celou dobu 45 % předchozího příjmu.

 

Při obdržení výpovědi ze strany zaměstnavatele dle § 52 písmeno c), což je nejčastější výpovědní důvod – pro nadbytečnost, náleží zaměstnanci odstupné v souladu s ustanoveními § 67 zákoníku práce. Zaměstnanci, kteří odpracovali pro zaměstnance více než 2 roky, mají nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Když je pracovní poměr ukončen dohodou, ve které není uveden důvod ukončení pracovního poměru, tak odstupné nenáleží. Při ukončení pracovního poměru dohodou náleží odstupné pouze v případě, že je v dohodě výslovně uvedeno, že pracovní poměr je ukončen dle § 52 zákoníku práce, písmeno c).

 

S ohledem na odstupné a výši podpory v nezaměstnanosti je tedy rozdíl, zdali bude pracovní poměr ukončen výpovědí zaměstnavatelem nebo dohodou. S ohledem na výši měsíčního státního důchodu bude pro Vás nejlepší odejít až do řádného důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře