Ukončení studia a sirotčí důchod

Dotaz

20. 11. 2014
Ukončení studia a sirotčí důchod

Dobrý den.Dne 19.11.2014 jsem ukončila studium na střední odborné škole.Tímto vím,že příjdu o sirotčí důchod.Chci ze zeptat zda budu sirotčí důchod vracet,výplatní termín důchodu mám 22.listopadu.děkuji za odpověd

Odpověď

Petr Gola 20.11.2014

Dobrý den,

 

důchody jsou v Česku vypláceny dopředu. Jestliže máte splatnost důchodu k 22. dni v měsíci, potom Vám byl 22. října vyplacen sirotčí důchod na období od 22. října do 21. listopadu. Protože jste v uvedeném období splnila podmínky pro výplatu sirotčího důchodu, tak Vám sirotčí důchod za uvedené období náleží. Sirotčí důchod se v poměrné výši nevrací.

 

Když nárok na sirotčí důchod zanikl, což je Váš případ, neboť jste ukončila studium na střední odborné škole a uvádíte, že již nebudete nezaopatřeným dítětem, tak Vám nárok na sirotčí důchod zaniká od dne následujícího po dni, jímž uplynulo období, za které byl již vyplacen. Na další splátku sirotčího důchodu 22. listopadu již nemáte nárok, neboť nebudete splňovat zákonné podmínky pro výplatu sirotčího důchodu.

 

Ukončení studia musíte do 8 dní oznámit místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Pravděpodobně se celá administrativní záležitosti nestihne vyřídit a sirotčí důchod na další období Vám bude vyplacen v pátek 21. listopad (splatnost důchodu připadá na sobotu, proto se důchod vyplatí v pátek). Pokud tomu tak skutečně bude, tak na výplatu sirotčího důchodu na období po 22. listopadu již nemáte nárok a tento důchod by bylo nutné vrátit.

 

Zjednodušeně řečeno již obdržené důchody vracet nebudete a případně přijatý důchod, který by náležel na období od 22. listopadu by bylo nutné vrátit. Vše byste osobně vyřídila na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení), kde musíte do 8 dní oznámit ukončení studia.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře