Úmrtí a nevyzvednutý důchod

Dotaz

3. 12. 2013
Úmrtí a nevyzvednutý důchod

Dobrý den.Mám tento dotaz.Moje matka,která se mnou žila ve společné domácnosti měla výplatní den starobního důchodu 8.11.2013. vzhledem ke kritickému zdravotnímu stavu si od poštovní doručovatelky nemohla převzít důchod. Tento den tj.8.11.2013 zemřela. Prosím o odpověd´,zda mám na tuto fin.částku jako pozůstalý syn nárok.Jestliže ano,zdělte mi prosím,kde a jakým způsobem mám o tuto fin.částku žádat. Předem děkuji za odpověd´. S pozdravem Karlík Ladislav.

Odpověď

Petr Gola 4.12.2013

Dobrý den,

 

v Česku jsou důchody vypláceny dopředu, proto dne 8. 11. 2013 měla Vaše matka obdržet důchod na období od 8. 11. 2013 do 7. 12. 2013. Jestliže Vaše matka zemřela ve stejný den jako je splatnost důchodu, tedy 8. 11. 2013,  tak měla na důchod nárok. V případě úmrtí např. o jeden den před splatností důchodu na další období však již na důchod nárok nevzniká.

 

V případě, že se důchod nestihne převzít, např. ze zmíněných zdravotních problémů, tak vzniká nárok na tento důchod pozůstalým. Dle § 63 zákona o důchodovém pojištění vstupují do řízení o důchodu a nabývají nároku na částky splatné do den smrti oprávněného postupně manželka (manžel), děti a rodiče, jestliže žili s  oprávněným v době jeho smrti ve společné domácnosti, v takovém případě není tedy tento důchod předmětem dědictví. Ani jinak však nárok na důchod nepropadá a je předmětem dědictví.

 

Ze zákona musí matriky informovat o úmrtí místně příslušnou OSSZ, z tohoto důvodu není potřeba, abyste úmrtí Vaší matky hlásil na místně příslušné OSSZ. S čerpáním nevyzvednutého důchodu je však nejlepší se obrátit na místně příslušnou OSSZ.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře