Úmrtí a vratka důchodu

Dotaz

9. 3. 2015
Úmrtí a vratka důchodu

Dobrý den. chtěla jsem se zeptat zda budu muset vrátit důchod. Tchýně přebrala důchod 6.3 2015 a den na to tj 7.3 2015 zemřela. budeme muset vratit vyplacený důchod? a kam se prosím obrátit. děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 9.3.2015

Dobrý den,

 

důchody jsou v Česku vypláceny měsíčně dopředu a stačí, aby příjemce důchodu v daném období, na které se důchod vyplácí, žil alespoň jeden den a důchod se nevrací.

 

Jestliže měla Vaše tchýně splatnost důchodu 6. dne v měsíci, potom důchod vyplacený 6. března náležel na období od 6. března 2015 do 5. dubna 2015. Vaše tchýně v uvedeném období žila, neboť dle zaslaných informací zemřela 7. března. V takovém případě by se důchod nevracel.

 

V praxi v některých případech dochází k situaci, že se nestihne zaslání důchodu z důvodu úmrtí zastavit a je důchod zaslán na účet na další období, přičemž zemřelý v daném období již nežije a zemřel např. den před splatností důchodu. V takovém případě je nutné důchod vrátit a veškeré náležitosti ohledně vrácení důchodu se řeší na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. K takové situaci v praxi dochází zřídka, a proto se zpravidla důchody nevrací.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře