Úřad práce v invalidním důchodu I. stupně

Dotaz

25. 6. 2015
Úřad práce v invalidním důchodu I. stupně

Dobrý den,V současné době mám částečný ivalidní důchod prvního stupeně. Měla bych se registrovat na úřadu práce? Děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 25.6.2015

Dobrý den,

 

doba pobírání invalidního důchodu I. stupně se nehodnotí pro výpočet starobního důchodu. Pro občany pobírající invalidní důchod I. stupně je tedy vhodné mít souběžně s invalidním důchodem vlastní příjem, aby si zvýšili životní úroveň a současně i s ohledem na výpočet starobního důchodu.

 

Nepracující invalidní důchodci I. stupně by se měli evidovat na úřadu práce. Důvodů je několik. Při splnění zákonných podmínek mohou invalidní důchodci I. stupně pobírat současně podporu v nezaměstnanosti. Doba evidence na úřadu práce patří při splnění zákonných podmínek mezi náhradní dobu pojištění hodnotících se pro výpočet starobního důchodu a dále mohou pracovníci úřadu práce pomoci zprostředkovat práci odpovídající zdravotnímu stavu.

 

Evidence na úřadu práce se hodnotí jako náhradní doba pojištění pro důchodové účely vždy po dobu, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti. Dále se evidence na úřadu práce započítává jako náhradní doba pojištění pro důchodové účely maximálně po dobu 3 let, kdy již podpora v nezaměstnanosti nenáleží. Tato doba se přitom zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.

 

Minimálně do vyčerpání evidence na úřadu práce jako náhradní doby pojištění pro důchodové účely je evidence na úřadu práce vhodná i pro příjemce invalidního důchodu I. stupně.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře