Ustanovení zvláštním příjemcem důchodu

Dotaz

15. 12. 2014
Ustanovení zvláštním příjemcem důchodu

Dobry den.Moje babicka lezi tyden na jipce po mrtvici,stav je vazny je ochrnuta na pul tela a nemuze mluvit a myslim ze ani se podepsat.Ale je pri vedomi.Nevime jak muze ziskat svuj duchod ktery ji chodi vzdy 24 den v mesici.

Odpověď

Petr Gola 15.12.2014

Dobrý den,

 

bohužel tato situace při výplatě důchodu v hotovosti na poště není jednoduchá a příjemná. Rozhodně je vhodnější zasílání důchodu na účet. Ze zákona je příjemcem důchodu pouze oprávněný, zákonný zástupce anebo zvláštní příjemce.

 

Abyste mohli s důchodem disponovat, tak je nutné, aby se někdo z rodiny stal zvláštním příjemcem důchodu za Vaší babičku. Je nutné požádat obecní úřad v místně bydliště Vaší babičky o ustanovení zvláštního příjemcem důchodu za babičku, která je v nemocnici. Žádost doložit vyjádřením lékaře. Obecní úřad by měl této žádosti vyhovět, pokud si nemůže důchodce důchod vyzvednout.

 

Standardně by měl žádost o ustanovení zvláštního příjemce podat a podepsat oprávněný (ve Vašem případě babička). Protože však babička není dle uvedených informací schopna si zažádat, tak může podat žádost někdo z rodiny, kdo chce být ustanoven zvláštním příjemcem důchodu. K žádosti budete muset přiložit vyjádření lékaře o neschopnosti babičky si zažádat o zvláštního příjemce důchodu a nemožnosti přebírat důchod. Pro žádost je určen předepsaný formulář.

 

Obecní úřad plní kontrolní funkci a může požadovat po zvláštním příjemci důchodu, aby předložil vyúčtování o nakládání s důchodem. Na doplnění uvedu, že nevyzvednutí důchod je uložen na poště po dobu tří měsíců a v této lhůtě je možné důchod po uzdravení z pošty vyzvednout.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře