V invalidním důchodu lze podnikat

Dotaz

10. 1. 2014
V invalidním důchodu lze podnikat

Dobrý den.
Byla jsem do roku 2010 OSVČ. Pak na základě zhoršeného zdravotního stavu jsem živnost přerušil a byl mě uznán invalidní důchod 2 stupně.
Jsem veden na ÚP, ale žádné dávky nepobírám. Chci se zeptat zda mohu opět podnikat, protože sehnat práci s mým zdravotním stavem je takřka nemožné. Mám astma a pravidelná docházka (i vlivem počasí) je téměř nemožná. Proto bych rád opět obnovil ŽL. Zde jsem pánem svého času. Jestli tato možnost existuje jaké jsou omezující podmínky? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Kanta.

Odpověď

Petr Gola 10.1.2014

Dobrý den

 

samostatná výdělečná činnost není v invalidním důchodu omezena. Můžete mít libovolný příjem. Invalidní důchodci jsou při výkonu samostatné výdělečné činnosti limitováni svým zhoršeným zdravotním stavem. Můžete tedy obnovit živnostenský list a vykonávat samostatnou výdělečnou činnosti i při současném pobírání invalidního důchodu.

 

Výkon Vaší samostatné výdělečné činnosti by však měl odpovídat Vašemu zdravotnímu stavu, neměl by výkon samostatné výdělečné činnosti být nad Vaše zdravotní možnosti. Všichni invalidní důchodci chodí pravidelně k posudkovému lékaři místně příslušné OSSZ na přezkoušení zdravotního stavu (v různých termínech, záleží na posudkovém lékaři a konkrétním případu, např. po třech letech), invalidní důchod není přiznán „na pořád“. Nadměrný výkon práce během pobírání invalidního důchodu může být samozřejmě při posuzování stupně invalidity zohledněn.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře