Vdovský důchod po roce

Dotaz

30. 9. 2015
Vdovský důchod po roce

Mám nárok na obnovu vdovskeho důchodu manžel zemřel 13.1.2015 datum mého narození 15.9.1956 1dite dekuji

Odpověď

Petr Gola 30.9.2015

Dobrý den,

 

vdovský důchod je pobírán standardně jeden rok, po uplynutí jednoho roku má dále nárok na vdovský důchod vdova, která:

  • pečuje o nezaopatřené dítě,
  • pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela či zemřelé manželky, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • je invalidní ve třetím stupni, nebo
  • dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosáhla svého důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší.

 

Nyní rozeberu poslední podmínku týkající se věku. Důchodový věk muže narozeného v roce 1956 je 63 let a 6 měsíců, tento věk ponížený o čtyři roky je 59 let a 6 měsíců. Váš řádný důchodový věk je 61 let a 8 měsíců. Proto se pro účely vdovského důchodu bude posuzovat nižší věk 59 let a 6 měsíců.

 

Když není žádná z výše uvedených zákonných podmínek splněna, tak nárok na vdovský důchod po roce zaniká.

 

Jestliže však dojde ke splnění některé z výše uvedených podmínek ve dvouleté obnovovací lhůtě po skončení nároku na vdovský důchod, tak je možné na základě vlastní podané žádosti na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) vdovský důchod obnovit.

 

Požadovaného věku 59 let a 6 měsíců dosáhnete dle zaslaných informací 15. 3. 2016 a vznikne Vám tedy nárok na obnovu vdovského důchodu. O obnovu vdovského důchodu je nutné si písemně požádat na místně příslušné OSSZ, automaticky k obnově nedochází.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře