Vdovský důchod z Itálie

Dotaz

4. 2. 2014
Vdovský důchod z Itálie

Dobrý den,
manžel pracoval cca 8 let v zahraničí přesně v Itálii. Zemřel a jeho zaměstnavatel mi řekl, že si můžu v Itálii vyřídit vdovský a sirotčí důchod, oba synové jsou studující. Chtěla bych radu kam se v této situaci obrátit.
Děkuji Jana

Odpověď

Petr Gola 4.2.2014

Dobrý den,

 

italský důchodový systém je poměrně složitý, je rozdílný, zdali se jedná o zaměstnance v soukromém sektoru, zaměstnance ve veřejném sektoru nebo OSVČ. Přiznání pozůstalostních důchodů není automatické, je zapotřebí splnit zákonné podmínky (potřebnou dobu pojištění apod.). Při posuzování nároků na důchod je důležité, kdy byl Váš manžel pojištěn, při práci v zahraničí existuje více variant (zdali pracoval pro českého zaměstnavatele nebo italského, kde bylo odváděno sociální pojištění, souběh prací apod.).

 

Pověřenou institucí v Itálii výplatou důchodů je INPS (Instituto Nazionale Previdenza Sociale), Webová stránka:  www.inps.it. Adresa: Instituto Nazionale della Previdenza Sociale, Via Ciro il Grande , n. 21, 00144 Roma.  Možností je přímo kontaktovat danou instituci v Itálii.

 

V případě, že zemřelý manžel pracoval i v Česku a budou splněny podmínky pro přiznání pozůstalostního důchodu v Česku, tak je vhodné rovněž kontaktovat i místně příslušnou OSSZ dle Vašeho bydliště. Neznám přesný průběh pojištění Vašeho manžela, proto Vám nejsem schopen sdělit nic bližšího, rozhodně Vám však doporučuji se obrátit i na místně příslušnou OSSZ.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře