Vdovský důchod z Rakouska

Dotaz

23. 2. 2015
Vdovský důchod z Rakouska

Dobrý den,
chci se zeptat po jakou dobu je nárok na vdovský důchod z Rakouska po manželovi,který tam pracoval 21 let.Důchod už mi byl vypočítán,ale nevím na jak dlouhou dobu.Sirotčí důchod bude pobírat i dcera po dobu studia.Vztahuje se tato doba i na vdovský důchod tak jako je to v ČR?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Odpověď

Petr Gola 24.2.2015

Dobrý den,

 

důchodová legislativa je v každé členské zemi EU rozdílná. V mnoha případech značně. Podmínky pro nárok a výplatu vdovského důchodu z Rakouska jsou tedy odlišné od legislativy v Česku.

 

Při splnění zákonných podmínek není pobírání vdovského důchodu v Rakousku omezeno. „Die Witwenrente gebührt grundsätzlich ohne zeitliche Befristung“. Zákonnými podmínkami jsou např.: trvání manželství nejméně 10 let, vdova je v době úmrtí manžela invalidní nebo měli manželé spolu dítě (děti). V Rakouské legislativě je uváděna podmínka: „Aus der Ehe stammt ein Kind“, není tedy specifikováno, že pouze po dobu studia dítěte.

 

Když není žádná z uvedených zákonných podmínek splněna, tak náleží vdovský důchod 30 měsíců.

 

Nároky z rakouského důchodového systému je potřeba nárokovat na nositele sociálního pojištění v Rakousku (Österreichische Sozialversicherung Wien).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře