Vhodný termín důchodu

Dotaz

11. 4. 2014
Vhodný termín důchodu

Dobrý den, nárok na důchod mi vznikne 2,2,2015. jsem narozena 2.2.1956 3 děti. Pracuji jako osvč a živnosti se prostě vůbec nedaří sotva vdělám na poplatky tak zvyžuji uzavření provozu a odchod do důchodu. Můžete miporadit vhodný termín?

Odpověď

Petr Gola 11.4.2014

Dobrý den,

 

protože jste narozena v roce 1956 a vychovala jste 3 děti, tak je Váš řádný důchodový věk 59 let a do řádného důchodu můžete odejít, jak správně píšete 2. 2. 2015.

 

Do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, do předčasného důchodu tak můžete odejít nyní již kdykoliv. Při plánování předčasného důchodu je potřeba počítat s tím, že předčasný důchod je trvale krácený důchod a dosažením řádného důchodového věku se nepřepočítává.

 

Krácení za předčasnost se provádí za každých 90 dní předčasnosti, na to je dobré pamatovat a této skutečnosti přizpůsobit případný termín odchodu do předčasného důchodu. Čím později do předčasného důchodu odejdete, tím nižší krácení a vyšší měsíční důchod.

 

I kdybyste odešla do předčasného důchodu v následujících dnech, tak byste měla ve všech případech krácení do 360 dní předčasnosti, což je příznivé, neboť do 360 dní před dosažením řádného důchodového věku je krácení výpočtového základu za každých 90 dní předčasnosti nejnižší. Odchod do předčasného důchodu do 1 roku před dosažením řádného důchodového věku není finančně tak citelný jako při odchodu do předčasného důchodu o 3 roky dříve.

 

Na základě uvedených údajů není snadné jednoznačně určit nejvhodnější termín odchodu do důchodu, neboť závisí na řadě parametrů a okolností, které nemám k dispozici. Přesto se pokusím doporučit dvě varianty:

 

1) Odejít až do řádného důchodu. Důchod budete mít vyšší ze dvou důvodů – získáte delší dobu pojištění a vyhnete se krácení u předčasného důchodu. Možností by byla i evidence na úřadu práce a hledaní zaměstnání. Zde je potřeba zdůraznit, že při minimálních platbách sociálního pojištění je podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ nízká, takže je vhodné si tuto variantu předem propočítat vzhledem k placeným zálohám na sociální pojištění.

 

2) Jestliže skutečně je zisk z Vaší samostatné výdělečné činnosti minimální a zlepšení nevidíte, potom je vhodné činnost ukončit a odejít do předčasného důchodu od 9. května 2014 (odejdete do předčasného důchodu v rozmezí 181 dní až 270 dní před dosažením řádného důchodového věku). Kdybyste odešle do předčasného důchodu dříve (např. nyní v dubnu), potom by bylo krácení vyšší (odešla byste do předčasného důchodu v rozmezí od 271 dne až 360 dne před dosažením řádného důchodového věku).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře